Права дитини

 


Шановні батьки!

 

Захист дітей від жорстокості, попереднє зловживання проти них є надзвичайно необхідним, соціально значущим та актуальним завданням, яке стоїть перед батьками, педагоги та суспільство загалом.

Згідно із Законом  України "Про охорону дитинства", ст. 12:

Виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. Після кожного з батьків покладається одна відповідальність за виховання, навчання та розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право та зобов'язані вивчати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний та моральний розвиток, навчання, створювати відповідні умови для розвитку її природних можливостей, поважаючи гідність дитини, створювати її до самостійного життя та праці.

 

Держава надає батькам або особам, які замінюють їх, допомагають у виконанні своїх власників заходів щодо виховання дітей, захищають права сім'ї, сприяють розвитку систем послуг із підтримки сімей з дітьми та мережами дитячих закладів.

   

  Згідно з Конвенцією ООН про право дитини, ст. 19:

1. Держави-учасниці відвідують усіх необхідних законодавчих, адміністративних, соціальних та просвітницьких служб задля захисту дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства, здійснюють зловживання, відсутність виплат за рахунок неблагополуччя та брутального поводження та обслуговування, включаючи сексуальне проживання, з боку батьків, законних опікунів чи будь-якої іншої особи, яка турбується про дитину.

 

Державні навчальні заклади взаємодіють та забезпечують охорону в галузі запобігання та протидії домашньому насильству та виявленню захисту прав та зацікавлених осіб, які постраждали від такого насильства.

Таким чином, якщо Ви стали свідками жорстокого поводження з дітьми, фактами фізичного або психологічного насильства над дитиною, обов'язково звертайтеся за допомогою до педагогічних працівників або інших компетентних органів!

Бережіть, захищайте і любіть свою дитину!

Не вчиняйте насилля над дитиною!

Не ігноруйте фактів насилля, обов'язково звертайтесь за допомогою!

 



План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу в ЗДО « Вербичка»

 

з\п

Назва заходу

Відповідальні

 за контроль та виконання

Термін

виконання

1.

Бесіди із здобувачами освіти щодо

набуття умінь та навичок ненасильницької поведінки

вихователі

Вересень-травень

2.

Консультації для сімей здобувачів освіти при вступі дітей до ДНЗ із Законом України «Про охорону дитинства» (розділ 2. Права та свободи дитини ст.8,10)

директор,

вихователі

Серпень-вереснь

 

 

3.

Тематичний брифінг з переглядом та обговоренням відео сюжетів для педагогів щодо ненасильницьких методів поведінки та виховання , вирішення конфліктів,управління власними емоціями та подолання стресу.

директор

до 20.09.2021

4.

Інформаційно-просвітницькі заходи з учасниками освітнього процесу з питань запобігання і протидії булінгу у координації із службами у справах дітей , підрозділами органів Національної поліції України, громадськими організаціями .

директор,

вихователі

впродовж року

5.

Розміщення нормативно-правових документів,телефонів довіри на інформаційних стендах та блогі ЗДО для ознайомлення батьківської громадкості.

вихователі

за запитом

6.

Невідкладне інформування , у разі виявлення випадку булінгу, відповідних органів,визначених Законом України від 18.12.2018 №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»

директор

у разі виявлення випадку

7.

Надання психолого-педагогічних послуг учасникам освітнього процесу які вчинили булінг,стали свідками або постраждали від булінгу.

вихователі

за запитом

8.

Створення комісії з розгляду випадків булінгу(цькування) в ЗДО(далі-Комісія)

директор

у разі вияв випадку

9.

Розслідування встановлених фактів боулінгу (цькування ) відповідно до чинного законодавства та межах вповноважень.

комісія

у разі виявлення випадку


Протидія булінгу


Однією з найбільш актуальних проблем на сьогодні є цькування (булінг) серед дітей. Прийняття 18 грудня  2018 року Верховною Радою України Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (законопроект № 8584) несе за собою ряд змін у вирішенні вищеназваної проблеми. Так, нарешті законодавчо визначено поняття булінг, внесено зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення України та ряду Законів України. 

 № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві. У тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

– систематичність (повторюваність) діяння;

– наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

– дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.


Адміністративна відповідальність за булінг

 Відтепер такі дії вважаються правопорушенням і тягнуть за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі це – 850-1700 грн.) або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 1700-3400 грн. або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Слід зазначити, що за правопорушення дітей до 16 років несуть відповідальність їхні батьки. За свої дії громадяни від 16 років несуть відповідальність особисто. Також передбачено і відповідальність за приховування випадків булінгу, а це 850-1700 грн. або виправні роботи до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку.

Права та обов’язки здобувачів освіти

У закладах освіти мають захищати дітей під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, булінгу (цькування), приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам.

На отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг матимуть право:

– особи, які постраждала від булінгу (цькування),

– особи, які стали свідком боулінгу,

– особи, які вчинили булінг (цькування).

При цьому здобувачі освіти зокрема зобов’язані:

– поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;

– відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;

– повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно них, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

Права та обов’язки освітян

Педагогічним працівникам та керівникам закладів освіти слід уважно ставитись до всіх випадків булінгу, повідомляти про них, уважно розглядати заяви, забезпечувати вжиття заходів щодо протидії булінгу, розробляти плани, публікувати їх на сайтах і вчасно інформувати органи Національної поліції та службу у справах дітей про випадки булінгу. В іншому випадку передбачена адміністративна відповідальність за приховування таких ситуацій.

Керівник закладу освіти має забезпечувати створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), він також:

– розглядатиме заяви про випадки булінгу (цькування): здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування;

– скликатиме засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживатиме відповідних заходів реагування;

– забезпечуватиме виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування).

 

В Україні діє національна дитяча гаряча лінія (з 12.00 до 16.00)

116 111 або 0-800-500-225.

 




Немає коментарів:

Дописати коментар